27. januára 2022

Zoznámte sa s Kozmom

Milí rodičia, starí rodičia a všetci dospeláci. Možno do Vašej rodiny už Kozmo doletel a možno o ňom budete počuť prvýkrát.

 

Kto je Kozmo? Kozmo je Kozmonaut, ktorý pochádza z planéty Zem. Lieta po vesmíre a objavuje nové planéty. Nie sú to hocijaké planéty. Žijú na nich mimozemšťania, ktorí sa nevedia vhodne správať. Hádajú sa, bijú sa o hračky, nevedia sa pozdraviť, podeliť, občas sa veru aj vysmievajú svojim kamarátom. Že Vám to niečo pripomína? Sú to situácie, ktoré zažívate aj vy so svojimi deťmi, alebo keď sa vyberiete k niekomu na návštevu? Ste svedkami rôzneho nevhodného správania, vysmievania, agresie a neviete čo s tým? V takýchto situáciách je práve Kozmo vhodnou pomôckou. Pýtate sa prečo?

Kozmo sa pre deti stane kamarátom. Tak ako sa so svojimi trápeniami zdôverujú deti zvieracím kamarátom alebo svojej hračke, tak takúto oporu nájdu aj v maňuške Kozma. Kozmo je príjemný na dotyk, má vždy po ruke pohladenie alebo pomôže deťom prísť na riešenie situácie, s ktorou si nevedia poradiť. Vhodné správanie odmeňuje pozitívnou slniečkovou energiou, ktorá je veľmi dôležitá pre jeho ďalšie lietanie.

 

O svojich dobrodružstvách na planétach rozpráva svojim kamarátom v materských a základných školách, ale aj doma. Deťom vždy ukáže akú planétu práve navštívil a povie im, čo všetko tam zažil. Ukáže im videá zo svojich ciest. Kľudne si ich môžete pozrieť aj s Vašimi deťmi, kamarátmi alebo vnúčatami. Vždy sa o tom s nimi porozprávajte, čo ste videli, čo sa vo videu stalo a čo by sme mohli spraviť, aby sa niečo podobné nestalo a nestávalo aj nám. 

K videám sú napísané aj pútavé príbehy, ktoré nájdete v knihe Kozmove dobrodružstvá. Je tam zachytených 18 rôznych situácii. Po prečítaní príbehov Vám tiež odporúčame porozprávať sa s deťmi o tom, čo sa v príbehu stalo. Ak máte menšie deti, kľudne si príbeh čítajte po menších častiach, aby ste vedeli, že vám deti rozumejú. 

Na stránke nájdete aj veľa iných a zaujímavých vecí, ako sú napríklad omaľovánky, ktoré si môžete stiahnuť.

Je dôležité, aby sme sa s deťmi už od útleho detstva rozprávali o rôznych formách a prejavoch nevhodného správania. Hravou, zaujímavou a hlavne nenásilnou formou im môžeme pomôcť zvládať náročné situácie, v ktorých sa ocitnú či už osobne alebo ako svedok. Je dôležité, aby  deti vedeli reagovať a vedeli, že vždy je niekto, kto im podá pomocnú ruku.