21. septembra 2022

Nový školský rok, tie isté výzvy

Leto skončilo a naše deti sa opäť vrátili do škôlok, škôl a my do každodenného rituálu, ktorý sa začína školským rokom. Spomienky na krásne, teplé leto sú už iba vo fotkách a my sa začíname venovať povinnostiam, ktoré sú súčasťou nášho života.

Jedným z našich cieľov je naučiť deti hravou formou samostatne rozmýšľať, vedieť riešiť úlohy a vedieť povedať, ak sa im niečo nepáči alebo nie je príjemné. Jednou z foriem ako ich to naučiť je aj preventívny program Kozmo a jeho dobrodružstvá, ktorý vďaka stovkám odborníkom a odborníčkam realizujeme po celom Slovensku.

Cez Kozmove príbehy a aktivity sa deti učia ako vedieť zaujať postoj v situáciách, s ktorými sa bežne môžu stretnúť. Kozmo im citlivo a v detskom jazyku ukáže, že nie každý je rovnaký, nie každý býva v krásnom dome a že nie vždy musíme mať všetko o čo si zažiadame, no hlavne to nemôže byť dôvod, aby sme niekoho vyčleňovali z kolektívu alebo ho šikanovali. Príbehy sú napísané tak, aby boli pre deti nie len zaujímavé, ale aj poučné.

Už v rannom veku sa objavuje medzi deťmi šikana a to napríklad v podobe ,,ak mi niečo nedonesieš, nebudeš môj kamarát“ , čo vedie k tomu, že sa dieťa časom začne uťahovať, nebude chcieť chodiť do škôlky či školy. Deti sú veľmi ovplyvniteľné a preto my dospelí musíme byť vnímaví na každé zmeny správania dieťaťa a citlivo zistiť, či sa s dieťaťom niečo nedeje.

Našim cieľom je osloviť a spolupracovať nielen s odbornými a pedagogickými pracovníkmi, ale aj so širokou verejnosťou, najmä rodičmi, pretože je v záujme nás všetkých, aby mali všetky deti rovnakú šancu na lepší život.

Viac o preventívnom programe Kozmo a jeho dobrodružstvá sa dozviete tu. Povedzte o ňom v materskej či základnej škole, ktorú navštevuje vaše dieťa a urobme spoločne svet detí krajším.

Váš Kozmo tím