22. novembra 2021

Ako si pripomenúť Kozma počas dištančného vzdelávania

Všetci zažívame náročné obdobie. Mnohé deti už dlhšiu dobu nemôžu ísť do škôlky alebo školy. Nemôžu sa stretávať so svojimi kamarátmi, pani učiteľkami, chýbajú im hračky a kopec iných vecí. Pani učiteľkou z jednej materskej školy mi napísala postreh z jej triedy: „deti sa stále pýtajú na Kozma, ako sa má, čo je s ním, čo robí…“

Práve preto Vám ponúkame zopár inšpirácií ako sa aj počas tejto náročnej doby spojiť s Kozmom a deťmi.

  • Či už pracujete v materskej alebo základnej škole, pošlite deťom odkaz. Napíšte ho rukou, na počítači, odfoťte Kozma pri ich škôlke, škole…kdekoľvek. Fotku priložte k odkazu a pošta pre deti je na svete. Tento odkaz môžete deťom zaslať na školský alebo rodičovský e-mail.
  • Ak máte možnosť aj počas dištančného vzdelávania si nájdite 10-15  minút ako triednickú hodinu, ranný kruh vždy v pondelok a aj cez obrazovku sa deťom prihovorte. Kľudne im povedzte, že máte pre nich napríklad na pondelok prekvapenie. Uvidíte, koľko radosti spolu s deťmi a Kozmom zažijete. Samozrejme to môže byť ktorýkoľvek deň.
  • Zaujímajte sa o to, ako sa deti cítia, čo prežívajú. Kľudne na to použite aktivity z metodiky alebo aj zo školenia- napr. náladogram, karty More emócii. Môžete použiť aj  „koleso šťastia“. Nájdete ho na adrese https://pickerwheel.com/

Do kolesa šťastia zadáte mená deti, vyberiete zvučku a môžete losovať. Vylosované dieťa niečo povie, ukáže a pod. Nezabudnite pridať aj Kozma.

  • Zapojte do spolupráce aj rodičov. Mnohí rodičia majú toho veľa, ale pár minút na drobnú aktivitu s rodinou a deťmi si určite nájdu. Stačí sa porozprávať, čo zaujímavé v ten deň zažili, videli, môžu niečo nakresliť. Rodičia budú vidieť radosť v očiach ich detí a Kozma si obľúbia aj oni.
  • Zahrajte si cez obrazovku spoločne nejakú hru. Kľudne môžete zadať deťom inštrukciu, aby si odklonili hlavu z obrazovky a vrátili sa späť ako šťastný, smutný, bojazlivý… kľudne si môžete vymyslieť aj veselé prirovnania. Ukážete sa ako nahnevaný červík v jabĺčku a pod. 
  • Kľudne si prečítajte príbeh z knižky Kozmo a jeho dobrodružstvá.
  • Pozrite si videá na www.kozmove-dobrodružstvá.sk
  • Využite omaľovánky, pexeso, ktoré sa nachádzajú tiež na web stránke a sú k stiahnutiu.
  • Zazdieľajte deťom na obrazovku nejaký obrázok a diskutujte o ňom.  Výborné bude, ak na obrázku bude zachytená situácia, o ktorej počuli aj počas stretnutí s Kozmom. Postupne môžete pridávať aj nové situácie.
  • Spoločne si pripomeňte posolstvá k jednotlivým modulom. 

Milé pani učiteľky, veríme, že týchto pár nápadov Vám pomôže k tomu, aby Kozmo opäť zavítal do Vašej triedy. Určite spolu zažijete veľa nezabudnuteľných chvíľ aj keď len cez obrazovku.

A ak sa Vám niečo podarí, kľudne nám napíšte a podeľte sa s nami o Vašu skúsenosť. My sa budeme tešiť z Vašich úspechov.

 Váš Kozmo Tím